Tamoksifen Nedir Ve Ne İçin Kullanılır

Tamoksifen Nedir Ve Ne İçin Kullanılır Başlıklı Yazımızın Devamı.

Tamoksifen Nedir?

Tamoksifen, yaklaşık 40 yıldır meme kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir kanser ilacıdır. Etkisini bir kadın hormonu olan östrojenin tümör oluşturma ve büyüme etkilerini engelleyerek yapar. Yani bu ilaç östrojen hormonu pozitif meme kanserinlerde kullanılabilir.

Tamoksifen 5-10 yıl boyunca her gün alınan bir hap olup meme kanserine karşı önleyici veya tedavi edici ilaç olarak kullanılır. Özellikle meme kanseri riski yüksek (aile öyküsü olan veya gen mutasyonuna sahip) hastalarda da riski azaltmak için kullanılabilir. Tamoksifen kullanımı ile;

  • Meme kanseri nüksü (tekrarlama)
  • Karşı memede kanser oluşumu
  • Meme kanserinden ölüm oranı azalır.

Tamoksifen kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Tamoksifen hamilelerde bebek üzerinde zararlı etkiler yaratabileceğinden dolayı kullanılmaz. Bu ilaç tedavisi bittikten sonra en az 2 ay gebe kalınmamalıdır. Kan pıhtılaşması ile ilgili hasta kumadin benzeri bir ilaç kullanılıyorsa tamoksifen kullanılmaz.

Bu ilacı kullanmadan önce, karaciğer hastalığı, yüksek trigliserit (kandaki bir kolesterol türü), katarakt öyküsü, inme veya kan pıhtısı öyküsü olup olmadığı araştırılır. Hamile olmadığından emin olmak için bu ilacı kullanmaya başlamadan önce hamilelik testi yaptırmak gerekebilir.

Tamoksifen kullanan hastalarda, rahim kanseri, inme veya akciğer embolisi (akciğerde ölümcül olabilen bir kan pıhtısı) riski artabileceğinden dikkatli olunmalı, kontroller aksatılmamalıdır.

Ayrıca Üçlü Negatif Meme Kanseri Nedir Başlıklı Yazımızı Okuyabilirsiniz.