Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Meme kanserinde tümör belli bir büyüklüğe ulaşmadan bir şikayet yaratmamaktadır. Tarama amaçlı yapılan muayene ve diğer radyolojik yöntemlerin (mamografi vs.) amacı şikayet oluşmadan önce yani erken aşamada gelişen bu  tümörleri yakalamaktır. Tümör büyüyüp şikayete neden olduğunda oluşturduğu şikayetlerin önemsenmesi ve araştırılması sayetinde yine erken teşhis mümkündür. Meme kanserinin en sık belirtiler şunlardır:

  • Memede yumru, kitle
  • Meme ucunda geri çekilme (içe doğru dönme)
  • Meme başı akıntısı
  • Memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi
  • Meme cildinde ödem, renk değişikliği veya çukurlaşma
  • Meme veya meme başı ağrısı
  • Meme ucunda soyulma, kırmızırenk değişikliği veya kalınlaşmış
  • Koltuk altı lenf düğümlerinde şişlik

Ancak bu şikayetlerin büyük kısmı iyi huylu lezyonlardan kaynaklanmaktadır, bunların oluşması durumunda hemen endişelenmeye gerek yoktur; sadece önemsenip bir meme cerrahına başvurulması doğru olandır.

 

Memede Kitle

Meme kanserinin oluşturduğu kitleler genellikle ağrısız olup zaman içinde büyüme gösterirler. Ancak nadiren bu kitlelere ağrı da eşlik edebilmektedir. Ağrının nedeni çoğunlukla kitlenin aşırı büyümesine bağlı meme dokusunda yarattığı basınç veya meme cildini, arkadaki kas dokusunu tutmasından kaynaklanır.

Meme kanserinin kitleleri, genellikle yeni ortaya çıkmış, sert ve düzgün olmayan yapıda (çakıl taşı gibi), hareketsiz ve etrafındaki meme dokusundan kolayca ayrılamayan yapıdadırlar. Ayrıca bu kitlelere bazen koltukaltı lenf bezelerinin büyümesi de eşlik edebilmektedir.

 

Meme cildinde çekinti, kalınlaşma ve renk değişikliği

Tümör hücrelerinin gerek lenf damarlarında oluşturduğu tıkanmalar gerekse memenin asıcı bağlarını tutması ile meme cildinde kalınlaşma ve ödemli bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durum meme cildinde portakal kabuğuna benzer bir görünüme yol açar. Bazen tümörün dokuları kendine doğru çekmesine bağlı olarak tümör hizasındaki cilt yapısında gamzelenme tarzında çöküntü görülebilir.

 

Meme başından akıntı

Meme başı akıntısı hayatın her döneminde olabilmektedir. Bu akıntılar beyaz süt rengi, sarı, açık ve koyu yeşil, siyaha yakın, koyu kahverengi, su gibi berrak, kan rengi gibi çeşitli renklerde olabilir. Bu akıntılar çoğunlukla kanser dışında bir nedene bağlı oluşmaktadır..

Meme kanserinin akıntısı berrak veya kanlı olabilmektedir. Özellikle akıntının kanlı olması, tek meme kanalından ve kendiliğinden (sıkmadan) gelmesi meme kanserinin habercisi olabilir. Ancak yine de  akıntıların büyük kısmı selim lezyonlara bağlıdır.

 

Meme ucunun görünümünde değişiklik

Meme kanserinin belirtilerinden biri de meme ucunun içeri çökmesidir. Bu çöküntü çoğunlukla meme içerisinde oluşan bir kitle veya sertlik ile eş zamanlı olmaktadır. Ayrıca meme başının etrafındaki derinin pullanması, soyulması ve kızarması şeklinde egzema benzeri şikayetler de meme kanseri habercisi olabilir..